Sosemvolt Budapest
Tervek, álmok, víziók a főváros építészetének 150 évéből
Budapest 150. születésnapján az elmúlt másfél évszázad meg nem valósult építészeti vízióit vesszük sorra a fővárosból. Milyen lenne a Duna-korzó magasházakkal? Hogy mutatna egy francia felhőkarcoló a Budapest Sportcsarnoknál? Milyennek képzelték a fővárosi metrót az ötvenes években? Hogy nézne ki a világ legnagyobb zsinagógája Újlipótvárosban?
A Sosemvolt Budapest több mint 170 gondolatindító tervvel, makettel, fotóval és videóval érzékelteti, milyen is lehetett volna a város, ha a történelem másképp alakul. Bár mindegyik „papíron maradt,” mégsem tekinthetőek haszontalannak: pontosan érzékeltetik saját koruk társadalmi, kulturális és gazdasági adottságait, politikai lehetőségeit és építészeti minőségét. A főként a MÉM MDK saját gyűjteményéből válogató tárlat (kurátor: Kovács Dániel) többek között Tálos Gyula utópisztikus vízióit, Istvánffy Mária mozgó pályaudvarát, Gregersen Hugó felhőkarcoló-terveit vagy a nemrég elhunyt Nagy Tamás Regnum Marianum-emlékművének gyönyörű rajzait is bemutatja.
Szervező: Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ
***
Kísérőrendezvények:
A kiállítás ideje alatt végig elérhető a Sosem volt... vagy mégis lesz? című foglalkozás.
Kiemelt kép - Kismarty Lechner Kamill: A Vigadó új koncertterme, oldalhomlokzat, 1956-1957. Papír, toll, akvarell, 49,8x64,8 cm (részlet)